Počátky lyžníků v Beskydech

16. 2. 2023, 17:00 - 2. 4. 2023, 14:00

Milí lyžníci, pro vás které historie zimních sportů v Beskydech zajímá v širších souvislostech, umisťujeme k bádání i potěše cenné dokumenty.
Upozornění: Dokumenty a fotografie jsou zapůjčeny pouze po dobu trvání výstavy, proto zde budou umístěny jen do 2.4.2023.
Přejeme hodně zábavy při bádání a krásné vzpomínky na časy minulé.

Beskydské chaty a útulny
První část výstavy navodí atmosféru počátků lyžníků v Beskydech výstavou historických pohlednic z turistických chat a útulen v zimním období.
Poznáte známá místa v Beskydech?
Kompletní sbírka, včetně krasopisných, nostalgických psaní zde.
U mnohých pohlednic lze určit také bližší letopočet podle známky.
Sbírka pohlednic je zapůjčena z archivu Muzea Těšínska.

Počátky lyžníků v Beskydech
Vývoj zimních sportů v Beskydech, první lyžařské spolky a lokality.
Tato část výstavy je doplněna o sbírku vázání sjezdových lyží, vývoj lyžařských bot a vybavení, sbírkou permanentek a odznaků se zimní tématikou.
Součástí expozice je foto koutek .
Kompletní informace k počátkům lyžníků v Beskydech zde.
O historii prvních spolků a další cenné informace zde.
Unikátní amatérský film zachycující atmosféru závodů pořádaných Lyžařským klubem Dolní Bečva  z roku 1968 najdete zde.
Matias Ždarky a Josef Ořechovský lyžníci tělem i duší.

Síň slávy a skokanské můstky
Síň slávy je věnována nejúspěšnějšímu zimnímu sportu v Beskydech – skoku na lyžích. Skokanské legendy pan Jiří Raška a Jiří Parma, zde mají vystavené medaile, poháry, historické fotografie, lyže i dobové sportovní oblečení.
Součástí jsou také fotografie z instalace unikátního povrchu DUROKRYT na nejznámějším skokanském můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm i vizualizace a model jeho obnovy.
Další fotografie a vizualizace obnovy můstků zde.

Technický vývoj lyží a obnovené řemeslo
Rozsáhlá sbírka mapující technický vývoj lyží je doplněna o různé typy holí a vybavení prvních lyžníků v Evropě je doplněna o prezentaci obnoveného řemesla
a instalaci dílny na výrobu jasankových lyží.
Film o obnoveném řemesle jasankových lyží zde.
Historie lyžníků zde

Expedice a novodobé závody na jasankových lyžích

Poslední část výstavy představuje novodobé závody a expedice na dřevěných lyžích bez hran, propojení folklóru a lyžníků, novodobému telemarkovému lyžování. Expozice je doplněna o expediční saně a vybavení, ukázky krojů, umělecké fotografie z expedic, trofeje z novodobých závodů, současnou literaturu o historii Beskyd a krátký film věnovaný obnovenému řemeslu výroby jasankových lyží.
Více o expedicích a obnově krojů zde.

Info k otevírací době Ostravského muzea a vstupném zde.

16. 2. 2023, 17:00
2. 4. 2023, 14:00